Lato to czas, kiedy wielu z nas wybiera się na plażę, aby cieszyć się słońcem, piaskiem i orzeźwiającymi falami morza. Jednak ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas kąpieli i spędzania czasu nad wodą.

Bezpieczeństwo na plaży i pływanie w morzu

Ciesz się letnimi przyjemnościami w pełni.

Dziś przyjrzymy się kilku istotnym zasadom, które pomogą nam cieszyć się letnimi przyjemnościami w pełni, jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo.

Wybierz bezpieczną plażę

Przed pójściem na plażę sprawdź informacje na temat lokalnych warunków. Wybierz plażę, która jest bezpieczna do kąpieli, oznaczona przez ratowników lub lokalne władze. Unikaj plaż, gdzie są silne prądy, skały lub inne niebezpieczne warunki.

Na plażach we Władysławowie ratownicy przygotowują korytarze życia – widoczne na zdjęciu poniżej.

Te miejsca są wolne od parawanów i leżących turystów. Pozwalają łatwiej dojść do wody osobom leżącym dalej od linii wody a przede wszystkim pozwalają ratownikom szybciej dotrzeć z pomocą jeśli byłaby potrzeba.

Najbliższe plaże strzeżone są w odległości od pokoi gościnnych:

Długa 25 – 450m wejście nr 11

Abrahama 8 – 150m wejście nr 3

Zwracaj uwagę na ostrzeżenia:

Przed wejściem do wody zwróć uwagę na wszelkie ostrzeżenia lub sygnały dźwiękowe wydawane przez ratowników. Jeśli jest wywieszona czerwona flaga, oznacza to, że kąpiel jest zabroniona ze względu na niebezpieczne warunki.

Biała flaga – można się kąpać

Czerwona flaga – zakaz kąpieli

Na budce ratownika znajdziesz informację o stanie pogody, temperaturze wody, jakości wody, numery telefonów do służb ratowniczych WOPR.

nr alarmowy na plaży:  601 100 100

Parawany i dzieci

Parawany chronią wypoczywających głównie przed wiatrem, który niestety w naszym regionie mocno wieje i z tego powodu są u nas tak modne. Na wyposażeniu pokoi znajdziecie parawan i koc na plażę.

Zdarza się, że dzieci , zwłaszcza te małe gubią się w gąszczu parawanów. Chodzą po plaży szukając rodziców.

Nauczmy dzieci, by w takiej sytuacji doszły do ratowników – rozpoznają go po ambonie na podwyższeniu, fladze czy sprzęcie ratowniczym.

Wchodząc na plażę załóżmy dziecku na rękę pasek z numerem telefonu – ratownicy szybko skontaktują się z rodzicami.

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Słońce może być niebezpieczne dla naszej skóry, dlatego pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu kapelusza i okularów przeciwsłonecznych oraz unikaniu ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia.

Uważaj na udar słoneczny. Głównymi objawami udaru słonecznego jest ogólny niepokój, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, a także zaczerwienienie i poparzenia skóry. Wzrasta temperatura ciała i pojawia się gorączka, nawet powyżej 41 stopni Celsjusza. Skóra jest sucha lub wilgotna, czerwona i gorąca. Tętno jest szybkie i dobrze wyczuwalne. Zachowaj umiar na słońcu.

Zadbaj o swoje zdrowie, by pobyt w naszych obiektach Cetniewo pokoje i apartamenty był dla Was miłym wspomnieniem a nie wycieczką do lekarza i smarowaniem skóry olejkami przeciw oparzeniom.

Pływaj w miejscach nadzorowanych

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności pływackich, pływaj w miejscach, gdzie jest obecność ratowników. Oni będą w stanie natychmiast zareagować w przypadku jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej.

Nie pływaj samotnie

Zawsze lepiej pływać w towarzystwie. Jeśli jesteś początkujący lub nie czujesz się pewnie w wodzie, zawsze dobrze jest mieć przy sobie kogoś, kto może pomóc w razie potrzeby.

Bądź świadomy/ma swoich umiejętności

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli nie jesteś pewien swojej sprawności, unikaj pływania w głębokiej wodzie. Lepiej jest bezpiecznie spędzić czas na brzegu, niż ryzykować utratę kontroli nad sytuacją.

Rozgrzej ciało zanim wejdziesz do wody. Ciało rozgrzane na słońcu przeżyje szok termiczny gdy wskoczysz szybko do wody. Zrób to powoli, daj się ciału przyzwyczaić. Różnica między ciałem a temperaturą wody może wynosić nawet 25 st. C.

Zachowaj czujność

Bądź czujny/na podczas pływania i obserwuj swoje otoczenie. Jeśli zauważysz kogoś w potrzebie, natychmiast powiadom ratowników lub inne osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na plaży.

Tonie się po cichu.

Osoby tonące nie krzyczą, próbują zaciągnąć się powietrzem, lecz wciąga je pod wodę. Obserwuj osoby wokół siebie, możesz im bardzo pomóc, zmienić ich przyszłość.

Uważaj na prądy wsteczne

Prądy wsteczne są niebezpieczne i mogą cię unieść z dala od brzegu. Jeśli zostaniesz złapany w prąd, nie próbuj przeciwstawić się mu, tylko unikaj paniki i płyń w kierunku równoległym do brzegu, a następnie powoli zaczynaj płynąć w stronę brzegu.

Zanim wejdziesz do wody, przyjrzyj się jak układają się fale i unikaj miejsc między falami.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na plaży i w morzu jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Dlatego warto przestrzegać powyższych zasad i być świadomym/ma swoich działań podczas spędzania czasu nad wodą. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się letnimi przyjemnościami w pełni, bez ryzyka dla naszego zdrowia i życia.

Miłego lata i bezpiecznego plażowania!

Cetniewo.pl pokoje i apartamenty

Zobaczcie materiał o bezpieczeństwie na plaży zrealizowany przez lokalną Telewizja Bałtycką.

Bałtycka TV to media realizujące materiały filmowe i reportaże fotograficzne dla powiatu puckiego, Miasta Hel i Puck, gmin Władysławowo, Krokowa i Kosakowo.