początek Polski
Miasto Hel
Miejscowość położona na końcówce Półwyspu, ale mieszkańcy lubią mówić, że to początek Polski. Dojechać tam można samochodem lub pociągiem. Proponujemy wygodny pociąg, gdyż korki powrotne mogą zdenerwować, a przecież przyjechaliście się tutaj zrelaksować !
Dawniej trudno było tam dojechać ze wzglądu na wojskową historię miejscowości w okresie PRL. Marynarka Wojenna, historia obrony Helu 1939 to już przeszłość, ale wiele z tych atrakcji można jeszcze zobaczyć.
Teraz można bez problemu dojechać od nas do Helu i zwiedzać.
Atrakcje
Samo miasto bardzo dba o turystów i przygotowuje na sezon letni wiele atrakcji. Wychodząc z pociągu przechodzimy przez Park Kaszubski, w którym przybliżycie sobie informacje o Kaszubach, folklorze i zobaczycie najdłuższą rzeźbę, która trafiła do rekordu Guinnessa.
Kolejną atrakcją to pomnik upamiętniający poległych w obronie Helu w 1939 roku. Hel bronił się 32 dni, dzięki czemu pozostałe miejscowości na półwyspie mogły ewakuować ludność, a wojsko polskie przygotowało się do dalszej obrony kraju.
Ulica Wiejska to główny deptak z licznymi barami, restauracjami i pamiątkami. Ciągnie się na drugi koniec miasta aż do wieloletniej topoli o i mieniu Helena.
Bulwar Nadmorski
Skręcając przy urzędzie miasta w stronę zatoki wchodzimy na Bulwar Nadmorski, na którym od kilku lat króluje Neptun Helski. Bulwar jest miejscem, który przyciąga turystów o każdej porze. Znajdziecie tu miejsca do wypoczynku, zejście na małą plażę, fontannę, sklepiki z pamiątkami i restauracje z widokiem na wodę.
Ostatnią atrakcję jaka powstała na bulwarze to sterówka rybacka z pełnym osprzętem. Można poczuć się jak rybak i dowiedzieć się więcej o ciężkiej pracy na morzu. Stoi ona tuż przy Muzeum Rybołówstwa w którym także dowiecie się o pracy rybaka, ale za dawnych czasów, gdy Hel był jeszcze wyspą…
Fokarium
Hel znany jest także z fokarium, które dba o chore bałtyckie foki i stara się powiększyć jej populację. Jeśli dobrze traficie w porze obiadowej możecie być świadkami karmienia fok, co jest nie lada atrakcją. O fokach dowiecie się tutaj najwięcej, więc warto tu zawitać.
Atrakcji w Helu nie brakuje. Trzeba się wybrać na pieszą lub rowerową wycieczkę. Gdzie by się nie poszło, znajdziesz wiele ciekawych miejsc. Od cypla helskiego z powojennymi bunkrami i stanowiskami ogniowymi po Muzeum Obrony Wybrzeża kierując się w stronę Juraty.
Po półwyspie helskim warto się wybrać z aparatem, kamerą lub dronem, bo ciekawych miejsc jest tak wiele, że trzeba je uwiecznić. Wracając na kwaterę będziecie mieli o czym opowiadać znajomym przy grillu.
Zapraszam na krótki film.