Latarnie morskie
Miłośnicy latarni morskich przeczesują polskie wybrzeże poznając historię latarni morskich, które są już zautomatyzowane i najczęściej mają formę muzeum i wystawy.
W naszym powiecie znajdują się cztery latarnie. Najbliższa oddalona od naszego obiektu o 6 km to Latarnia Morska Rozewie. Położona jest na przylądku Rozewie, dlatego od niej warto zacząć przygodę z morskimi Blizami.
Rozewie znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo (50 km na zachód) a Latarnią Morską Jastarnia (27 km na wschód). Latarnia morska Rozewie ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarń polskiego wybrzeża.
Czwarta latarnią jest Latarnia Morska Hel. Jedynie latarnia w Jastarni jest zamknięta od zwiedzania. Pozostałe zapewniają piękne widoki ze swoich wierzchołków oraz wystawy i zabudowania, które przybliżą każdemu życie dawnych latarników.
Towarzystwo miłośników latarni morskich „Bliza” (latarnia – w języku kaszubskim) z siedzibą w Gdańsku postanowiło nagradzać pasjonatów i wprowadziło złotą, srebrną i brązową oznakę przyznawaną co roku.
Jaką oznakę otrzymamy zależy od ilości zwiedzonych latarni morskich. Do udokumentowania odwiedzin ważnym aspektem jest posiadanie paszportu. Należy w nim wbić wymaganą ilość odcisków stempli okolicznościowych zwanych „wizami pobytu”.
By otrzymać brązową oznakę należy zwiedzić pięć latarni morskich polskiego wybrzeża. Oznakę srebrną otrzyma turysta, który zbierze wszystkie pieczątki z trzynastu latarni. Złota oznaka przeznaczona jest dla miłośników, którzy posiadają już oznakę srebrną. Należy też potwierdzić zwiedzenie minimum trzech latarni morskich po za granicami Polski.
Czasami zwiedzający mają problem z latarniami, które są zamknięte do zwiedzania i nie ma możliwości otrzymania pieczątki. Podobny problem jest z latarnią w Jastarni. Ogólnie te latarnie nie są liczone, by otrzymać odznakę. Można zrobić sobie przy niej zdjęcie, może być z paszportem w ręku i to również będzie liczone do otrzymania odznaki.
Podobnie jest, gdy dotrzemy do latarni i kasa będzie zamknięta, latarnia nie czynna, czy z innego powodu nie będzie możliwości nabycia pieczątki.
Zdjęcie wystarczy. W celu wyróżnienia zdobywców srebrnej i złotej Odznaki “BLIZA”, otrzymują oni uprawnienie do bezpłatnego wstępu, w sezonie turystycznym, do niżej wymienionych polskich latarń, udostępnionych do zwiedzania: Krynica Morska, Gdańsk Nowy Port, Hel, Rozewie, Stilo, Niechorze, Świnoujście. By otrzymać odznakę wystarczy wysłać paszport z udokumentowanymi odwiedzinami na adres Towarzystwa i otrzymacie listownie odznakę, zgodnie z ilością odwiedzonych „Bliz”.
Chętnych amatorów latarni morskich nie brakuje, wystarczy spojrzeć na liczby. W latach 2006 – 2015 przyznano: 1. ODZNAKA BRĄZOWA – 3522 2. ODZNAKA SREBRNA – 1506 3. ODZNAKA ZŁOTA – 236 Razem przyznano 5264 Odznak BLIZA