kitesurfing zatoka pucka

Sporty wodne - windsurfing, kitesurfing

W tej chwili najchętniej uprawianym sportem wodnym jest windsurfing oraz kit surfing. Odmian tych dyscyplin jest sporo, ale to już dla zaawansowanych zawodników i miłośników wody. Na początku trzeba się nauczyć korzystać z tych przyjemności. Tego dostarczą Wam liczne szkoły usytuowane w pasie zatoki puckiej.

Wody zatoki puckiej są idealne do uprawiania sportów wodnych. Obszerne tereny są płytkie, co pozwala w trakcie nauki łatwo wejść na deskę i ponownie wystartować. Płytka woda daje także bezpieczeństwo. Dlatego jest to akwen ulubiony przez najlepszych żeglarzy, którzy tutaj szlifują swoje umiejętności przed licznymi regatami. Część z wielkich imprez miary europejskiej i światowej odbywa się nad zatoką pucką z siedzibą w puckiej marinie.

windsurfing zatoka pucka

Jak się przygotować

Woda wyciąga energię, więc warto się choć trochę przygotować fizycznie, by uniknąć walki z zakwasami. Najczęściej zajęcia odbywają się dzień po dniu, gdyż trzeba wykorzystać dni urlopowe. Chyba, że nad morzem planujesz dłuższy czas, można zaplanować dogodne terminy.

Sprzęt do nauki

Szkoły w ramach kursu zapewniają sprzęt do nauki. W renomowanych szkołach co roku sprzęt jest nowy  i najwyższej półki. Po sezonie letnim jest możliwość taki sprzęt odkupić w promocyjnej cenie. Warto mieć własną piankę, w większości szkół to dodatkowy koszt do kursu.

kitesurfing zatoka pucka
Szkolenie

rozwijanie swoich zdolności

Postępy w nauce to już indywidualna sprawa i każdy uczeń jest indywidualnie prowadzony. W przeciągu kilku godzin nie ma szans nauczyć się wszystkiego. Dlatego przed rozpoczęciem nauki instruktor sprawdza i omawia stopień zaawansowania i ustala program szkolenia.

Zaznaczyć trzeba, że instruktorami są zaawansowani sportowcy, którzy nie jednokrotnie biorą udział w licznych zawodach nie tylko na akwenie zatoki puckiej.

Żeglarstwo to także teoria, którą trzeba poznać tak jak fizykę ruchu wiatru oraz pracy żagla czy latawca.

windsurfing zatoka pucka
windsurfing zatoka pucka
kitesurfing zatoka pucka
windsurfing zatoka pucka

Po szkoleniu można otrzymać certyfikat skończenia kursu na różnym etapie. Dla zajęć Kitesurfingu są to poziomy IKO.

  • IKO Level 1 – szkolenie dla początkujących, polegające na nauce sterowania latawcem
  • IKO Level 2 – szkolenie dla osób, które ukończyły level 1, polegające na nauce startów z deską.
  • IKO Level 3 – to etap polegający na nauce pełnej samodzielności czyli umiejętności ostrzenia (tak by wrócić w miejsce, z którego się wypłynęło) oraz robieniu zwrotów
  • IKO Level 4 – to nauka pierwszych skoków i trików oraz uzupełnienie wiedzy z meteorologii, aerodynamiki oraz umiejętności niesienia pomocy innym kitesurferom.

Ceny zależą od ilości godzin szkolenia oraz ilości osób na zajęciach. Zajęcia grupowe są zawsze tańsze, więc warto wziąć ze sobą przyjaciół i wspólnie fajnie spędzić czas na wodzie.

kitesurfing zatoka pucka