Port rybacki

Władysławowski port został wybudowany w latach 1936-1938. Dla upamiętnienia wydarzenia odsłonięto głaz z tablicą pamiątkową – dziś można oglądać jej replikę z roku 1990 (oryginał zaginął w okresie okupacji niemieckiej).

Położony nad otwartym morzem jest jednym z największych portów rybackich na Bałtyku.

Pełni również funkcję portu bazy i remontu kutrów rybackich, schronienia i żeglarskiej mariny, funkcje transportowe, przeładunkowe i rozwiniętego zaplecza przetwórstwa rybnego. Port jest również przejściem granicznym.

W porcie warto pójść na spacer zachodnim falochronem w kształcie łuku i mierzącym ponad 700 metrów, który spełnia m. in. Rolę mola spacerowego. Z falochronu można obserwować wpływające do portu i wypływające z niego kutry i łodzie. Można również podpatrzeć wędkarzy, którzy lubią łowić ryby z falochronu. Nie rzadko łapią Okonie, Flądry, a czasem w okresie przed sezonowym belony.

Położenie portu nad otwartym morzem stwarza doskonałe warunki do organizacji wycieczek morskich. Latem port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku. Do rejsów po morzu przystosowane zostały kurty rybackie, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża.  Część kutrów przyjmuje amatorów wędkarstwa morskiego. Na taką wycieczkę trzeba umówić się indywidualnie z armatorem konkretnej jednostki. Wyprawy na dorsza – najczęściej organizowane – to przygoda nie tylko dla zapalonych wędkarzy. Armatorzy mają przygotowane wędki dla każdego chętnego takiej przygody. Dorsz jest drapieżnikiem i żeruje na głębokości około 90m. Trzeba się trochę namęczyć, by średnią rybę z głębin wyciągnąć 😀

Od 1998 roku na terenie portu funkcjonuje Izba Pamięci Portu, stanowiąca punk muzealne dotyczący rybołówstwa i portu we Władysławowie. Znajduje się tam m. in. Bardzo duża liczba nigdzie nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995.

Z Abrahama 8 – 500 m
Z Długiej 25 – 1800 m

port_władysławowo_cetniewopl