Gdańsk

Przyjeżdżając na północ Kaszub z pewnością musisz odwiedzić Trójmiasto, do którego mamy bardzo dobrą komunikację. Pierwszym kierunkiem powinien być Gdańsk. Stolica województwa pomorskiego i Kaszub z bogatą historią i cudowną zabudową Starego Miasta zachwyci nie jedną osobę.

Gdańsk ma bogatą historię, która sięga średniowiecza. Miasto było ważnym portem handlowym i jednym z najbogatszych miast w ówczesnej Europie. Dlatego też, zwiedzając Gdańsk, można odkrywać liczne zabytki, takie jak gotyckie kościoły, renesansowe pałace i historyczne kamienice.

Dojazd

Do trójmiasta dojedziemy autobusem lub wygodniej pociągiem. Jedziemy bez korków w klimatyzowanym wagonie szynobusa. Sam dworzec Główny jest perełką architektury. Tuż obok znajduje się Hewelianum, które usytuowane jest na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej. Z niej rozpościera się magiczny widok na cały Gdańsk.

Solidarność

Następnym miejscem, w którym nie może Ciebie zabraknąć, jest jedyna w swoim rodzaju Stocznia Gdańska, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz wyjątkowe Europejskie Centrum Solidarności. W nim można dowiedzieć się wszystkiego co działo się w czasach PRL-u, poznać ważną historię Polski i bohaterów nieodległych czasów. W budynku znajduje się muzeum, sklep z pamiątkami, wiele wystaw, biblioteka, oraz odbywają się tutaj wykłady i koncerty. Główną misją ECS jest propagowanie idei Solidarności i demokracji.

Stocznia Gdańska to historyczne miejsce, które odegrało ważną rolę w historii Polski. To tutaj narodziło się ruch Solidarności, który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce. Obecnie Stocznia Gdańska jest miejscem, gdzie można zobaczyć pomniki i obiekty związane z tym ważnym okresem.

Ze Stoczni prowadzi prosta droga na Stare Miasto. Miniesz wiele zabytków wartych odwiedzenia, takich jak:

* Wielki Młyn wodny z 1350 roku

* Ratusz Starego Miasta z 1589 roku, zbudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego,

* Pocztę Polską, która była miejscem walk toczonych 1 września 1939 r. pomiędzy pracownikami poczty i ponad 3 razy liczniejszymi Niemcami.

* kościół Św. Brygidy, Św. Katarzyny.

* Halę Targową z 1894 roku. Po renowacji w roku 1999 odkryto pozostałości osady targowej, fundamenty kościoła oraz przykościelnego cmentarza. Znalezione zabytki zabezpieczono i część z nich można podziwiać.

Kilka metrów dalej stoi jedna z najstarszych świątyń Gdańska, powstała pod koniec XII wieku Bazylika Św. Mikołaja z bogatymi zdobieniami barokowymi.

Kierując się nadal w stronę ulicy Długiej mijamy kolejny zabytek jakim jest Wielka Zbrojownia. Manierystyczny arsenał, z pięknymi zdobieniami na fasadzie, jest najokazalszym budynkiem tejże zabudowy Starego Miasta. Godnym uwagi jest fakt, iż znajduje się w niej obecnie Akademia Sztuk Pięknych.

Urok starego miasta: Stare Miasto w Gdańsku zachwyca swoim urokiem i malowniczymi uliczkami. Spacerując po Długim Targu i okolicznych uliczkach, można podziwiać piękne kamienice, kolorowe fasady i urokliwe kafejki.

Gdańsk obfituje w zabytkowe obiekty, takie jak Ratusz Głównego Miasta, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Żuraw Gdański czy Główne Miasto. Te historyczne miejsca stanowią niezapomnianą lekcję historii i sztuki.

perła Gdańska

Bazylika Mariacka

Na przeciwko Zbrojowni ujrzymy „perłę Gdańska”, jak ją nazywał śp Prezydent Paweł Adamowicz, mowa tu o Bazylice Mariackiej, największej świątyni ceglanej w Europie usadowionej przy ulicy Piwnej, przy której znajduje się również wiele stylowych barów, pubów, kawiarni i restauracji.

Kamień węgielny położono w roku 1343 i budowa trwała 159 lat. W średniowiecznej Europie był to najwyższy budynek, gdyż mierzy 66,2 m wysokości, jego długość to 105,2m.

Wewnątrz Bazyliki znajdziecie wiele pięknych zabytków. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z roku 1517 prezentujący scenę Koronacji Najświętszej Marii Panny.

Punktem obowiązkowym jest wejście na dach budynku z którego roztacza się piękny widok na panoramę Gdańska.

Katedra w Oliwie to imponujący kościół gotycki, który jest jednym z najważniejszych zabytków w Gdańsk. Wnętrze katedry zachwyca pięknymi witrażami, rzeźbami i malowidłami. Co więcej, słynie z jednego z największych organów w Europie, które są regularnie wykorzystywane podczas koncertów organowych. To miejsce o niepowtarzalnej atmosferze i artystycznym pięknie.

Planeta bursztynu

Za plecami Bazyliki pięknym klimatem urzeknie nas ulica Mariacka. Przede wszystkim znajdziesz tutaj piękną gdańską biżuterię z bursztynem oraz klimatyczne kafejki. Ulica prowadzi do Motławy, gdzie znajdziesz kolejne atrakcje.

Najdłuższa ulica

Kolejnym miejscem „must see” na mapie Gdańska jest Ulica Długa i jej przedłużenie – Długi Targ. Są częścią Drogi Królewskiej z budynkiem, który dominuje nad panoramą, a jest nim bez wątpienia Ratusz Głównego Miasta z Muzeum Gdańska i tarasem widokowym na dzwonnicy.

Zwiedzanie muzeów: Miłośnicy kultury i historii znajdą w Gdańsku wiele interesujących muzeów, takich jak Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Bursztynu, Europejskie Centrum Solidarności oraz liczne inne, które oferują niezwykłe eksponaty i opowieści.

Długi Targ to serce Starego Miasta w Gdańsku. Jest to piękny deptak, który otoczony jest zabytkowymi kamienicami. Na Długim Targu znajduje się wiele restauracji, kawiarni i sklepów, gdzie można spróbować lokalnych specjałów i zakupić pamiątki. To idealne miejsce na spacer i poczucie atmosfery Gdańska.

Dwór Artusa to renesansowy budynek, który był miejscem spotkań kupców i mieszczan. Obecnie jest to muzeum, które prezentuje wnętrza dworu oraz kolekcję sztuki. To fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasach świetności Gdańska.

Bliskość morza: Gdańsk leży nad Morzem Bałtyckim, co sprawia, że można połączyć zwiedzanie miasta z relaksem nad brzegiem morza. Spacer po molo w Brzeźnie czy plażowanie na sopockiej plaży to doskonałe sposoby na relaks po intensywnym dniu zwiedzania.

Ratusz w Gdańsku to imponujący budynek, który znajduje się na Rynku Głównym. Jest to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Można zwiedzić wnętrza ratusza i podziwiać piękne malowidła oraz panoramiczny widok na Gdańsk z wieży ratuszowej.

Żuraw Gdański to jeden z najstarszych żurawi portowych w Europie. Jest to unikalna konstrukcja drewniana, która była wykorzystywana do załadunku i rozładunku towarów. Obecnie można zwiedzić wnętrze żuraw

Wyjątkowa atmosfera: Gdańsk to miasto o wyjątkowej atmosferze, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Spacerując po ulicach miasta, można poczuć niepowtarzalny klimat i energię tego miejsca.

Dlatego warto odwiedzić Gdańsk, jeśli chcemy pozwiedzać, ponieważ miasto to oferuje niezwykłe atrakcje historyczne, kulturalne i przyrodnicze, które zapadną w pamięć każdego turysty.

Sołdek to historyczny statek, który jest jednym z symboli Gdańska. Został zbudowany w 1949 roku i był pierwszym polskim statkiem handlowym po II wojnie światowej. Obecnie Sołdek pełni funkcję muzeum, gdzie można poznać historię polskiego żeglugi.

Muzeum Bursztynu to miejsce, gdzie można poznać historię i znaczenie bursztynu w Gdańsku. Można tam zobaczyć różne eksponaty związane z bursztynem, takie jak biżuteria, przedmioty codziennego użytku i unikalne okazy bursztynu.

Jarmark Dominikański to coroczne wydarzenie, które odbywa się w Gdańsku. Jest to festiwal kultury, sztuki i tradycji, gdzie można spróbować regionalnych potraw, zakupić rękodzieło i uczestniczyć w różnych atrakcjach i koncertach.

Gdańsk to miasto pełne fascynujących atrakcji, ale Góra Gradowa, Katedra w Oliwie i Westerplatte są zdecydowanie miejscami, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym pięknym mieście.

Jeśli mówimy o Westerplatte to trzeba wspomnieć także o  Muzeum II Wojny Światowej oraz Poczcie Polskiej, napiszemy w kolejnym blogu.