Gdańsk

Przyjeżdżając na północ Kaszub z pewnością musisz odwiedzić Trójmiasto, do którego mamy bardzo dobrą komunikację. Pierwszym kierunkiem powinien być Gdańsk. Stolica województwa pomorskiego i Kaszub z bogatą historią i cudowną zabudową Starego Miasta zachwyci nie jedną osobę.

Dojazd

Do trójmiasta dojedziemy autobusem lub wygodniej pociągiem. Jedziemy bez korków w klimatyzowanym wagonie szynobusa. Sam dworzec Główny jest perełką architektury. Tuż obok znajduje się Hewelianum, które usytuowane jest na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej. Z niej rozpościera się magiczny widok na cały Gdańsk.

panorama_gdansk

Solidarność

Następnym miejscem, w którym nie może Ciebie zabraknąć, jest jedyna w swoim rodzaju Stocznia Gdańska, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz wyjątkowe Europejskie Centrum Solidarności. W nim można dowiedzieć się wszystkiego co działo się w czasach PRL-u, poznać ważną historię Polski i bohaterów nieodległych czasów. W budynku znajduje się muzeum, sklep z pamiątkami, wiele wystaw, biblioteka, oraz odbywają się tutaj wykłady i koncerty. Główną misją ECS jest propagowanie idei Solidarności i demokracji.

Ze Stoczni prowadzi prosta droga na Stare Miasto. Miniesz wiele zabytków wartych odwiedzenia, takich jak:

* Wielki Młyn wodny z 1350 roku

* Ratusz Starego Miasta z 1589 roku, zbudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego,

* Pocztę Polską, która była miejscem walk toczonych 1 września 1939 r. pomiędzy pracownikami poczty i ponad 3 razy liczniejszymi Niemcami.

* kościół Św. Brygidy, Św. Katarzyny.

* Halę Targową z 1894 roku. Po renowacji w roku 1999 odkryto pozostałości osady targowej, fundamenty kościoła oraz przykościelnego cmentarza. Znalezione zabytki zabezpieczono i część z nich można podziwiać.

Kilka metrów dalej stoi jedna z najstarszych świątyń Gdańska, powstała pod koniec XII wieku Bazylika Św. Mikołaja z bogatymi zdobieniami barokowymi.

Kierując się nadal w stronę ulicy Długiej mijamy kolejny zabytek jakim jest Wielka Zbrojownia. Manierystyczny arsenał, z pięknymi zdobieniami na fasadzie, jest najokazalszym budynkiem tejże zabudowy Starego Miasta. Godnym uwagi jest fakt, iż znajduje się w niej obecnie Akademia Sztuk Pięknych.

perła Gdańska

Bazylika Mariacka

Na przeciwko Zbrojowni ujrzymy „perłę Gdańska”, jak ją nazywał śp Prezydent Paweł Adamowicz, mowa tu o Bazylice Mariackiej, największej świątyni ceglanej w Europie usadowionej przy ulicy Piwnej, przy której znajduje się również wiele stylowych barów, pubów, kawiarni i restauracji.

Kamień węgielny położono w roku 1343 i budowa trwała 159 lat. W średniowiecznej Europie był to najwyższy budynek, gdyż mierzy 66,2 m wysokości, jego długość to 105,2m.

Wewnątrz Bazyliki znajdziecie wiele pięknych zabytków. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z roku 1517 prezentujący scenę Koronacji Najświętszej Marii Panny.

Punktem obowiązkowym jest wejście na dach budynku z którego roztacza się piękny widok na panoramę Gdańska.

bazylika_mariacka
ulica_mariacka

Planeta bursztynu

Za plecami Bazyliki pięknym klimatem urzeknie nas ulica Mariacka. Przede wszystkim znajdziesz tutaj piękną gdańską biżuterię z bursztynem oraz klimatyczne kafejki. Ulica prowadzi do Motławy, gdzie znajdziesz kolejne atrakcje.

Najdłuższa ulica

Kolejnym miejscem „must see” na mapie Gdańska jest Ulica Długa i jej przedłużenie – Długi Targ. Są częścią Drogi Królewskiej z budynkiem, który dominuje nad panoramą, a jest nim bez wątpienia Ratusz Głównego Miasta z Muzeum Gdańska i tarasem widokowym na dzwonnicy.