Pomysł na poznanie nadmorskiej części Kaszub

Muzea i wystawy historyczne

Muzeum Ziemi Puckiej

W skład Muzeum Ziemi Puckiej wchodzą cztery miejsca powiatu, każdy z inną, ważną dla naszego społeczeństwa historią. Nadole, z najstarszymi na naszym terenie gospodarstwie gburowskim, przez Kamienicę Mieszczańską z różnymi wystawami czasowymi oraz Szpitalikiem puckim po Hallerówkę związaną z Błękitnym Generałem Józefem Hallerem.

szpitalik_cetniewo_pl

Kamienica Mieszczańska

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy mieści się w odrestaurowanej w latach 80. XX w. kamienicy mieszczańskiej zlokalizowanej w północnej pierzei puckiego rynku.
W oddziale prezentowane są obecnie wystawy czasowe:
•PSZCZELARSTWO POMORSKIE
•IDZIEMY NAD POLSKIE MORZE – ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM, PUCK 1920 R.

Puck, rynek, Plac Wolności 28

10 km od naszych obiektów

Nadole_zagroda_gburska_cetniewo_pl

Zagroda Gburska

Projekt budowy zespołu elektrowni w rejonie Jeziora Żarnowieckiego stał się przyczyną podjęcia działań związanych z organizacją skansenu w Nadolu. Ochroną konserwatorską objęto tradycyjną XIX-wieczną zagrodę wiejską. W jego obrębie znajdują się: domostwo, zabudowania gospodarcze oraz obiekty towarzyszące jak studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy.

Nadole, ul. Bałtycka 2

34 km od naszych obiektów

wladyslawowo_haller_cetniewo_pl

Hallerówka

Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy– mieści się w zabytkowym obiekcie przy ulicy Morskiej 6 we Władysławowie. Drewniana willa wybudowana w 1924 r. należała do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny.
Dodatkowo w obiekcie są udostępniane następujące wystawy:
•„Augustyn Necel (1902 – 1976). Rybak, pisarz i gawędziarz kaszubski”
•„Leon Golla – wyrzeźbiony rybacki świat”.

Władysławowo, ul. Morska 19

Z Długiej 25 – 1 km

Z Abraham 8 – 600 m

Szpitalik-ekspozycja-3

Szpitalik

Dzieje puckiego szpitalnictwa sięgają XIV w., gdy utworzono poza granicami miasta pierwszy szpital z kaplicą. W skład wystawy wchodzą aranżacje warsztatów rzemieślniczych jak: kuźnia, warsztaty szewski, krawiecki, tkacki, rogarski, a także obróbki drewna (ciesielski, stolarski, bednarski). Obok tego część wystawy przybliża tematykę związaną z tradycyjnym rybołówstwem morskim. Do charakteru obiektu Szpitalika nawiązują ekspozycje poświęcone lecznictwu na Ziemi Puckiej.
Puck, ul. Wałowa 11

10 km od naszych obiektów

Latarnia i Budynek Maszynowni w Rozewiu

Przylądek Rozewie od dawna stanowił ważny punkt nawigacyjny na mapach południowego Bałtyku. Czynna latarnia morska jest dostępna dla zwiedzających. Znajduje się w niej muzeum latarnictwa, a w sąsiednim budynku mieści się stara maszynownia w której produkowano prąd.
Latarnicy musieli być samowystarczalni, gdyż umiejscowione były na odludziu, więc w obejściu musieli przygotować sobie gospodarstwo rolne i hodowlane. Obok latarni znajduje się budynek wędzarni i piekarni.

Latarnia bierze udział w zbieraniu odznak “Bliza”
ul. Leona Wzorka 1

Praktyczne informacje:
* Wysokość latarni: 32,7 m,
* Wysokość światła: 83,2 m n.p.m.,
* Zasięg światła: 26 Mm.

Latarnia Rozewie godziny otwarcia:
maj, czerwiec, wrzesień – od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00, * lipiec, sierpień – od 09.00 do 19.00.
normalny – 15 zł, ulgowy* – 10 zł.

7 km od naszych obiektów

Rozewie_latarnia_cetniewo_pl
osada_slawutowo

Osada Średniowieczna Sławutowo

Atrakcja pełni funkcję kulturową, edukacyjną jak i turystyczną. Prowadzone są tu zajęcia dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych fanów średniowiecznego życia.
Miejsce to pokaże Wam jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznasz garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, czy zielarza, w towarzystwie których zwiedzisz 8 chat, zobaczysz jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

ceny za bilet – od 24 zł (zależy od pakietu)
zdjęcia: www.slawutowo.pl

19 km od naszych obiektów

Helski Kompleks Muzealny

Fani historii militarnej znajdą na półwyspie helskim duża zabytków z czasów II wojny światowej. Muzeum powstało z inicjatywy sekcji „Zabytki Militarne” Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”. We wnętrzach obiektów muzeum znajduje się ponad 15 stałych wystaw, oraz liczne eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, wsławionego 32 dniami obrony w 1939 roku, oraz do historii Polskiej Marynarki Wojennej.
35 km od naszych obiektów.

W ramach całego kompleksu wystawowego znajdują się:

Muzeum Hel

Zobaczycie tutaj:
- odtworzony brzeg rybacki z oryginalną łodzią i sprzętem rybackim
- naturalnej wielkości chatę o budowie szachulcowej z ogródkiem i zagrodą
- dowiecie się o historii starego Helu wraz z przepiękną makietą 3D tego pięknego nadmorskiego miasteczka

makieta_hel_cetneiwo_pl

Muzeum Kolei Helskich

W pomieszczeniach jednego z ogromnych, żelbetowych schronów - magazynów amunicyjnych poniemieckiej baterii Schleswig-Holstein umieszczono ekspozycje mające przypominać historię i rozwój helskich kolei

skansen_hel
skansen Hel

Muzeum Obrony Wybrzeża

Stanowisko artyleryjskie B-2 “BRUNO” – to główny obiekt wystawienniczy Muzeum Obrony Wybrzeża. W pomieszczeniach B-2 znajdują się wystawy stałe i okresowe, sala telewizyjna oraz magazyny i pracownie.

Skansen militarny wokół stanowiska B-2
W skansenie militarnym wystawione są w pięknym, helskim lesie obiekty wielkogabarytowe: Armaty, miny morskie, torpedy, łodzie i szalupy, tabor kolei wąskotorowej, samochody strażackie i sanitarne…

Wieża kierowania ogniem to drugi z obiektów Muzeum Obrony Wybrzeża. Na szczycie wieży w stalowej kopule zamontowany był ogromny dalmierz optyczny o bazie 10,5 m.
zdjęcia: www.helmuzeum.pl

Bateria nr 31 im. Heliodora Laskowskiego

najpotężniejsza na Helu, więcej – najpotężniejsza i jedyna taka w całej przedwojennej Polsce, – zwana od 1937 roku imieniem jej twórcy, kmdr Heliodora Laskowskiego, składała się z 4 armat Boforsa wz.30 o kalibrze 152,4 mm – zlokalizowanych na potężnych żelbetowych stanowiskach na samym skraju cypla półwyspu helskiego, stąd zwyczajowo nazywa się ją “baterią cyplową”.

Zobaczcie relację z rekonstrukcji nagraną przez telewizja Bałtycką.

Makabra XX wieku

Kilkanaście tematycznych sal z interaktywnymi atrakcjami, oryginale wnętrza potężnego schronu załogowego 13. Baterii Artylerii Stałej. We wnętrzach można poczuć grozę wojny, przerażenia. Odczuć można jakim okrutnym złem jest wojna.
Ekspozycja przygotowana została przez Stowarzyszenie Alternatywny Cypel.

Więcej informacji o wydarzeniach znajdziecie na stronie FB Makabra XX wieku.

zdjęcia: makabra XX wieku